Termín:
28. 9. – 9. 10. 2018
Počet dní:
12 (pá – út)
Počet nocí:
11
Doprava:
letecky Praha
Strava:
polopenze
Cena za osobu:
Nezávazná objednávka

Popis ubytování a programu zájezdu

Popis zájezdu

Po mnohá staletí byli lidé Východu a Západu propojeni obchodní cestou vedoucí z Číny do Středomoří. Díky své poloze se Střední Asie, a zejména Uzbekistán, stala klíčovým dopravním uzlem na této tzv. Hedvábné stezce, která se odtud větvila do několika směrů, do dalších zemí. I když jsou dny Hedvábné stezky již ty tam, můžeme si ještě dnes její slávu připomenout nádhernými památkami Samarkandu, Buchary, Šachrizábzu či Chivy. Atmosféru zaniklých časů karavan nám navodí návštěva pouštních oáz nebo nezapomenutelný nocleh v jurtě s večeří u ohně. Na rušných orientálních tržištích budeme moci při nákupu tradičních textilií a keramiky obdivovat po předcích zděděné umění místních usměvavých obyvatel. Protipól k nespočetným historickým památkám obou zemí nám poskytne návštěva moderního hlavního města Turkmenistánu – Ašchabádu, jež dává okázale najevo své bohatství plynoucí z bohatých zásob nerostných surovin. Solidní zázemí vám během cesty zajistí hotely*** s polopenzí.
Poznámka:
Z důvodu delšího vyřizování turkmenského víza je potřeba se přihlásit na zájezd minimálně dva měsíce před odletem, jinak bude možnost využít pouze zkrácené varianty zájezdu.V souvislosti s pořádáním Asijských her a přípravou k oslavám Dne nezávislosti v Turkmenistánu se dají očekávat komplikace s udělením víza do Turkmenistánu v podzimním termínu 2017.

1. - 2. den

Letecky Praha - Taškent: brzy ráno přílet do 'kamenného města“ Taškentu, hlavního města Uzbekistánu - islámské školy Kukeldaš a Barak Chan ze 16. stol., mauzoleum islámského učence a básníka 10. století Abu Bakr Kafal Al Šoši, Páteční mešita, náměstí Nezávislosti.

3. den

Taškent - Samarkand: ranní přejezd rychlovlakem do Samarkandu (jednoho z nejvýznamnějších center na Hedvábné stezce) - Registán neboli Písečné náměstí lemované ze tří stran medresami (symbol města a celé země), Gúr-e-Emír (hrobka vládce Timura Lenka).

4. den

Samarkand : pozůstatky Ulugbekovy observatoře z 15. stol., Šah-i-Zinda neboli Hrobky živoucích králů ze 14. a 15. stol., skvost islámské architektury mešita Bibi Chanum z 15. stol.; procházka starým městem a tržiště Sijob.

5. den

Šachrizábz: výlet do rodiště Timura neboli Tamerlána - pozůstatky paláce Ak-Saraj, Timurova letního sídla, Páteční mešita Kok-Gumbaz neboli Modrý dóm.

6. den

Samarkand - Jangikazgan: přejezd do městečka Nurata s posvátným pramenem a lázněmi s léčivou vodou, pozůstatky pevnosti Alexandra Velikého ze 4. století př.Kr.; zastávka u jezera Ajdarkul; nocleh v komfortních jurtách s večeří a posezením okolo ohně.

7. den

Jangikazgan - Buchara: dopoledne přejezd do Buchary - centra středověké islámské vzdělanosti; jedna z nejstarších památek Střední Asie - Sámánovské mauzoleum z 10. stol.; 'mauzoleum“ Čašma Ajub (Jobova posvátného pramene).

8. den

Buchara : pevnost Ark - bývalé sídlo bucharských emírů, náměstí Kalján se 47 m vysokým minaretem a stejnojmennou mešitou, nejstarší středoasijská dochovaná mešita Magoki Ataru (původně z 9. stol.), dvě naproti sobě stojící nádherné medresy Ulugbega a Abdul Aziz Chana, náměstí Ljabi Hauz - centrum starého města a místo setkávání a odpočinku; večeře s tradičním folklorním vystoupením.

9. den

Buchara - Chiva: prohlídka okolí města - rozsáhlé sídlo posledního bucharského emíra Sitoraj Mochi Chosa z 19. stol., komplex s hrobkou sufijského mistra a učitele Timura - šejka Bachadina Nakšabandiho ze 14. stol.; přejezd do Chivy - muzea pod širým nebem a nejzachovalejšího středověkého města Střední Asie.

10. den

Chiva : mauzoleum chivského hrdiny ze 16. stol. Pahlavana Mahmuda, Páteční mešita s 218 sloupy (6 z nich pochází z 10. století); volno na toulky starým městem.

11. - 12. den

Chiva - Taškent: ranní přelet do Taškentu - taškentské metro; poslední nákupy na Čorsu bazaru - srdce starého města a království koření, sladkostí a ovoce; brzy ráno odlet do Prahy.

11.-16. den

PRODLOUŽENÍ DO TURKMENISTÁNU:

11. den

Překročení hranice do Turkmenistánu, přejezd do městečka Kuňja Urgenč  (ve 12. století hlavní město říše chórezmských šáhů) - 62 m vysoký minaret Tutluka Timura, mauzoleum sultána Takeše; přesun do města Dasoguz.

12. den

Vnitrostátní přelet do hlavního města Turkmenistánu Ašchabádu: prohlídka města - park Nezávislosti s palácem Turkmenbašiho, Národní muzeum Turkmenistánu; návštěva Nisy  - vykopávek hlavního města parthské říše ze 3. stol. př.Kr.

13. den

Ašchabád - Mary: vnitrostátní přelet do města Mary, prohlídka oázy Merv  (jedna z nejvýznamnějších křižovatek na Hedvábné stezce) - pět různých historických měst, odkud se rozjížděli obchodníci na všechny čtyři světové strany, pozůstatky karavanserají a pevností, 38 m vysoké mauzoleum sultána Sandžara.

14. den

Merv - Buchara: přejezd do města Turkmenabat, překročení hranice zpět do Uzbekistánu; večer individuální volno v Buchaře.

15. den

Buchara - Taškent: ranní přelet do Taškentu - poslední nákupy, večerní procházka městem.

16. den

Letecky zpět do Prahy.

Obecné informace k ubytování

HOTELY, PENZIONY, APARTMÁNY:
Standardně jde o ubytování ve 2–3lůžkových pokojích. Jeho styl a kvalita se značně liší podle navštívených zemí. V evropsky fungujících oblastech a lokalitách se značí celková úroveň ubytování počtem hvězdiček, kde jejich vyšší počet značí vyšší komfort. Od kategorie *** lze vždy počítat s WC a sprchou na pokojích, u nižších kategorií může být sociální zařízení společné. V exotických zemích využíváme pro standardní poznávací zájezdy převážně ubytovací zařízení na úrovni hotelů *** (tedy 2lůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením), pokud jsou v dané lokalitě k dispozici. Pro poznávací zájezdy cestovatelského typu a pro sportovně zaměřené zájezdy využíváme ubytování lokálního typu, tedy ne hotelové komplexy odtržené od místního života. Úroveň tohoto ubytování lze často obtížně popsat počtem hvězdiček, ale většinou se blíží kategorii **, v oblastech s obecně skromnou turistickou infrastrukturou kategorii *.
HOSTELY, TURISTICKÉ UBYTOVNY, HORSKÉ CHATY:
Zde je třeba počítat se společným ubytováním ve větších či menších pokojích (výjimečně 2lůžkových, nejčastěji 3 až 6lůžkových, někdy i vícelůžkových) a se společným sociálním zařízením. V standardních hostelech lze očekávat domácké prostředí a snídani v ceně.
BUNGALOVY, MOBILHOMY
Chatky různého typu a úrovně či trvale zaparkované velké karavany (mobilhomy) v rámci kempu či podobného ubytovacího zařízení.
KEMPY, TÁBOŘIŠTĚ
Pokud není uvedeno jinak, je potřeba mít vlastní stan. Kempy jsou vybaveny minimálně sociálním zařízením Jejich úroveň závisí na zvyklostech a vyspělosti navštívených zemí, ale většinou lze počítat s možností teplé sprchy (pokud jde o sprchy na žetony, není jejich placení zahrnuto v ceně zájezdu). Tábořiště se vyskytují převážně při vícedenním trekingu ve volné přírodě. Jde o místa určená k táboření se základním vybavením pro přenocování (tedy s vodou a alespoň suchými záchody).

Obsah ceny

Základní cena zahrnuje

 • český průvodce CK a místní průvodce
 • letenka vč. všech poplatků Praha–Taškent–Praha + 1x/3x místní přelet
 • doprava minibusem s místním řidičem
 • přejezd rychlovlakem Taškent–Samarkand
 • 9x/13x hotel ***
 • 1x nocleh v komfortní jurtě pro 4–6 osob
 • 10x/14x polopenze
 • informační materiály
 • vstupné do památkových objektů dle programu

Základní cena nezahrnuje

 • turkmenské vízum – cca 70 USD
 • jednolůžkový pokoj - nepovinný – 9500 Kč
 • jednolůžkový pokoj - nepovinný – 13000 Kč
 • uzbecké vízum – cca 70 USD

Informace o zájezdu

Tento zájezd je pojištěn pro případ úpadku cestovní kanceláře. Kategorie hotelu a informace o zájezdu jsou uvedeny dle popisu pořádající cestovní kanceláře. Doklady o pojištění jednotlivých cestovních kanceláří naleznete zde. Pořádání tohoto zájezdu se řídí obchodními podmínkami cestovní kanceláře Adventura, která zájezd organizuje.

 • Lokalita dle CK: Dle popisu
 • Místo dle CK: Ašchabád, Taškent
Informace o slevách

Uzbekistán a Turkmenistán

Číslo zájezdu: 906533
Turkmenistán, Uzbekistán, Uzbekistán, Taškent