Termín:
9. 7. – 18. 7. 2019
Počet dní:
10 (út – čt)
Počet nocí:
9
Doprava:
letecky Praha
Strava:
polopenze
Cena za osobu:
Nezávazná objednávka

Popis ubytování a programu zájezdu

Trasa zájezdu

Tiranë - Krujë - Shkodër - NP Theth - Ulcinj - Budva - Bar - Sutomore - Kotor - Trebinje - Neum - Kravica - Blagaj - Mostar - Sarajevo

Program zájezdu

1. den: přílet do Tirany, ubytování, večeře, dle času večerní prohlídka Tirany, nocleh.
2. den: po snídani si společně prohlédneme na první pohled moderní město Tirana, včetně velkoryse pojaté hlavní třídy se sochou národního hrdiny Skanderbega. Dále katolický kostel Matky Terezy, moderní pravoslavný kostel, mešitu ze 17. století. a nechvalně známou čtvrť „Blloku“, kde žili v přepychu předáci politického byra bývalého režimu, včetně bývalého diktátora, zatímco země žila v chudobě a izolovaně od celého světa. Poté vyjedeme lanovkou na horu Dajti, s nádhernými panoramatickými výhledy. Transfer do rodného města národního hrdiny Skanderbega - Krujë, kde máme možnost navštívit hrad Krujë a pevnost, muzeum uvnitř pevnosti nebo etnografické muzeum. Přejezd do Shkodër, ubytování, večeře, dle časových možností večerní procházka městem, nocleh.
3. den: snídaně, dnes budeme objevovat krásy Národního parku Thethi, který je nejpozoruhodnější z albánských národních parků. Nalezneme zde poslední dochovanou kullu Albánie (místo, kde v minulosti i desítky let přežívali muži skrývající se před krevní mstou), krásový pramen Syri i Kaltër a především krásnou albánskou přírodu dosud téměř nedotčenou turismem. Přejezd do Černé Hory, ubytování v Ulcinj, večeře, nocleh.
4. den: po snídani vydáme za poznáním pevnosti a kláštera v Ulcinj a poté budeme pokračovat do Podgorice k místním Niagárským vodopádům. Odpoledne pak možnost koupání a odpočinku na pláži, večeře, nocleh.
5. den: snídaně, cesta přes Bar, Sutomore a Budvu do zátoky Kotor. Starobylý Kotor je pokladnicí cenné architektury pod ochranou UNESCO, prohlídka Starého města, večeře, nocleh.
6. den: po snídani odjezd do Bosny a Hercegoviny, po překročení hrani pokračujeme do Trebinje a Klášter Tvrdoš, přejezd do Neumu (odpoledne čas na koupání ap.), večeře, nocleh.
7. den: snídaně, ráno odjezd na vodopády Kravica, cesta do Blagaj s vyvěračkou 'Vrelo Bune' (pramen pod vápencovými skalami se zde dostává na povrch zemský v síle 43m3 za sekundu!) a prohlídka starého dervišského kláštera vystavěného v 16.st. přímo u pramenu Buny. Přejezd do Mostaru, dle časových možností večerní procházka městem, večeře, nocleh.
8. den: snídaně, dnešní den začneme prohlídkou úchvatného Mostaru, hlavního a největšího města Hercegoviny ležící na řece Neretvě. Naše cesta započne prohlídkou Starého města, která nás dovede k nejvýznamější zrekonstruované památce města - Starému mostu (Mostar byl těžce zasažen válkou v letech 1992-95, při níž došlo ke zničení velkého množství památek vč. 400letého Starého mostu. V roce 2004 byl po rekonstrukci Starý most znovu otevřen a o rok později zapsán na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO). Dále navštívíme Turecké lázně Hamam z 16. století, Kriva cuprija neboli Křivý most taktéž z 16.st., nejstarší mešitu města Cejvan Cehaj, starý bazar Kujundžiluk v srdci Starého tureckého města, kde nalezneme tradiční krámky a dílny řemeslníků, výrobky tepané z mědi a bronzu, obrazy, koberce, tradiční oblečení starožitnosti ,ale i granátová jablka jakožto symbol Hercegoviny. Dále máme možnost vidět Koski Mehmed -Pašova mešita, Karadoz-begova mešita, tržiště Tepa s místními produkty, turecký dům ze 17.st Bišćevića na východním břehu Neretvy, kde je k vidění vybavení domácnosti v osmanském stylu nebo Most Musala zvaný Titův most, který byl postaven v časech Rakouska-Uherska. Večeře, nocleh.
9. den: po snídani přejezd do Sarajeva. Zde si prohlédneme nejvýznamější památky města - tureckou čtvrť Baščaršija s Gazi Husrevbegovou měšitou, medresou, bazary a karavanseráji, Latinský most (zde byl spáchán atentát na Františka Ferdinanda), Alej ostřelovačů nebo Národní divadlo. Dále máme možnost navštívit Trg Karla Paržiga - náměstí pojmenované po českém architektovi, Vječna Vatra, hořící na paměť partyzánů, kteří osvobodili město od fašistů nebo Sarajevské růže (nenápadné díry na zemi ve Ferhadija vyplněné červeným voskem, připomínající masakry civilistů během bosenské války). Tragickou kapitolou historie města je válka z 90.let, kdy bylo město dlouhých 1200dní! obléháno Srby. Jedná se o nejdelší obležení města v dějinách moderních válek. Jediným spojením s vnějším světem byl pro obyvatele tzv. Tunel naděje, 700metrů dlouhý tunel pod letištěm ovládaným jednotkami OSN, jímž proudili jídlo, léky, potraviny, zbraně i zoufalí lidé. Nelze opomenout další významné památky města jako Starou synagogu z r. 1581, Aškenázskou synagogu z r. 1902, Katolickou katedrálu v neogotickém stylu z 19.st. nebo rezidenci Konak z dob Rakouska Uherska. Večeře, nocleh.
10.den: snídaně, transfer na letiště, odlet.

Minimální počet účastníků

20.

Obsah ceny

Základní cena zahrnuje

leteckou přepravu Praha-Tirana a Sarajevo-Praha s možným přestupem vč. letištních poplatků * transfery z letiště do hotelu a zpět * doprava během výletů * 9 nocí ve 2lůžkovém pokoji v hotelu s polopenzí * služby průvodce FIRO-tour * zákonné pojištění ve znění zákona 159/99 Sb.

Základní cena nezahrnuje

Fakultativní příplatky: pojištění léčebných výloh * komplexní pojištění - viz katalog str. 11 * 1lůžkový pokoj (5 490 Kč) * vstupy

Informace o zájezdu

Tento zájezd je pojištěn pro případ úpadku cestovní kanceláře. Kategorie hotelu a informace o zájezdu jsou uvedeny dle popisu pořádající cestovní kanceláře. Doklady o pojištění jednotlivých cestovních kanceláří naleznete zde. Pořádání tohoto zájezdu se řídí obchodními podmínkami cestovní kanceláře FIRO - tour, která zájezd organizuje.

  • Lokalita dle CK: Dle popisu
  • Místo dle CK: Bar, Blagaj, Budva, Kotor, Kravica, Kruje, Mostar, Neum, NP Theth, Sarajevo, Shkodër, Sutomore, Tiranë, Trebinje, Ulcinj
Informace o slevách

Albánie

Albánie je zapomenutou zemí na Balkánském poloostrově, která je ovšem velmi lákavým cílem nejen pro dobrodruhy prahnoucí po poznání. Většinou ji vyhledávají milovníci historie, přírody a poznávání místních pohostinných obyvatel. Pro turisty, kteří chtějí strávit klidnou dovolenou u moře, má i Albánie rozhodně co nabídnout. Na pobřeží Jaderského a Jónského moře vyrostly hotely podobné těm v Černé Hoře a Chorvatsku. Albánie je sice zemí převážně hor a hlubokých údolí, nicméně přímořské pobřeží je velmi nádherné. Hlavním městem je Tirana, která leží přibližně uprostřed státu. Milovníci historie a architektury v zemi obdivují četná antická města, byzantské kostelíky a středověké zříceniny. Vyznavači horských túr zase mohou využít tras téměř nedotčenými horskými masívy.


Velký okruh Balkánem

Číslo zájezdu: 1159807
Albánie, Albánie, Boka Kotorská, Bosna a Hercegovina, Budva, Blagaj, Budva, Kotor, Kruja, Mostar, Sarajevo